top of page

Müzik Dersi İçin Uzaktan Öğretim Sürecinde Kullanılabilecek 10 web Adresi ÖnerisiUzaktan öğretim sürecinin tüm hızıyla devam ettiği şu günlerde, teknolojinin etkili kullanımı ve özellikle de internet aracılığıyla ulaşılabilen aktivitelerin önemi eğitimdeki tüm paydaşlar tarafından bir kez daha anlaşılmıştır. 2000’li yılların başından bu yana eğitim faaliyetlerinin öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini desteklemeye ve geliştirmeye yönelik kullanımındaki teknolojik perspektif, pandemi döneminde neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Doğası gereği “aynı fiziksel ortamda yüzyüze olma” realitesi diğer branşlara göre daha ağır basan ve uygulamalı bir ders olan müzik derslerinin internet ortamında yapılması, özellikle ses senkronizasyonu konusunda biz eğitimcileri zaman zaman zor durumda bıraksa da bu konuda şu an için herkesi tatmin eden bir uygulama henüz geliştirilemedi.

Diğer taraftan pandemi dönemi, tüm olumsuzluklarının yanında materyallerin dijitalleştirilmesi ve senkron-asenkron olarak kullanımı sürecine ilişkin olarak bizleri zorunlu bir arayışa yönlendirdi. Müzik derslerinin en temel uygulamalarından biri olan kulak eğitimi, aralık ve akor çalışmaları, tonalite bilgisi, diziler, ölçü ve ritim bilgisi gibi temel müzik konu başlıklarına ulaşmak ve bunlara yönelik çeşitli aktiviteler yapmak çok daha mümkün. Söz konusu bilgiler ışığında bu yazıda, temel müzik teorisi ve ileri düzey konularla ilgili birçok aktivite içeren bazı internet uygulama ve web sitelerin adresleri paylaşılmıştır.

Branş öğretmenlerinin ve öğrencilerin kolaylıkla kullanabileceği bu kaynakların tüm meslektaşlarım ve öğrenciler için verimli ve yararlı olması dileğimle.
Amerikalı bir müzik öğretmeni tarafından oluşturulan sitede, müzik teorisine ilişkin birçok konuya ve görsel-işitsel alıştırmaya ulaşmak mümkün. Ayrıca öğretmenler için her ayrıntısı düşünülmüş ders planları da bulunuyor. Sitede, müzik teknolojisi ve kullanımına yönelik çok sayıda örnek de var. Bunun yanında öğrencilerin oluşturduğu projelere de ulaşılabiliyor. Site tamamen ücretsiz.Teoria, özellikle interaktif alıştırma konusunda son derece zengin bir veritabanına sahip. Üstelik konuya ilişkin alıştırmaları, bu alıştırmalardaki soru sayısını kişiye veya sınıfa özel yapılandırmak da mümkün. Ayrıca bu alıştırmaların çoğu iki yönlü, örneğin aralık konusunda hem istenen nitelikte aralık oluşturma hem de verilen aralığı tanımlama seçeneği var. Aktivitelerin çoğu ücretsiz, ancak gelişiminizi takip etmek adına alıştırmalardaki başarıyı kayıt altına almak isterseniz yıllık 20 dolarlık üyelik bedelini ödemeniz gerekiyor.Aynı bir önceki site gibi bu site de oldukça geniş bir konu anlatımı ve alıştırma seçeneği barındırıyor. Nota isimlerinden, aralığa, tam ve yarım seslerden akor bilgisine kadar farklı konularda kuramsal bilgiye yönelik önemli bir veritabanı sağlamanın yanında yine aynı konulara ilişkin düzenlenebilir alıştırmaların da olduğu sitenin tablet versiyonu için uygulaması da var. Konuların anlatım biçimi özellikle toplu dersler için düşünülmüş ve paylaşılan her görselin altında o görsele ilişkin bilgiler aşama aşama öğretmen tarafından yönlendirilebiliyor. Materyallerin neredeyse tamamı ücretsiz.
Özellikle kulak eğitimi konusunda yararlanılabilecek olan site; aralık, akor çeşidi, kadanslar, diziler ve daha birçok konuda geniş bir soru bankasına sahip. Bu soruların yapılandırılabilir olma özelliği sayesinde öğrencilerle yapılacak çalışmaların seviyesine göre tüm konularda farklı zorluk ve kapsamda soru oluşturmak mümkün. Sitenin bu özellikleri ücretsiz ancak ders anında eş zamanlı olarak kullanılabiliyor. Eğer öğretmen hesabı açarak oluşturduğunuz çalışmaları öğrencilerle paylaşmak ve asenkron bir çalışma süreci yaratmak isterseniz siteye aylık veya yıllık ücret seçenekleriyle üye olunabilir.Çok iyi organize edilmiş bir kulak eğitim sitesi olarak aralık, akor ve dizilere yönelik son derece geniş çaplı bir soru bankasına sahip. Soruların içeriği yapılandırılabilir olmasa da neredeyse tüm kombinasyonlar hazır olarak sunulmuş. Seçilen her çalışmanın sonunda bireysel performansa yönelik geri bildirim de suuyor olması iyi düşünülmüş bir detay. Sitenin bu özellikleri tamamen ücretsiz.Sitenin barındırdığı alıştırmalar daha çok flashcard felsefesine dayanıyor. Teorik konulara yönelik zengin bir anlatım olsa da bu materyaller pdf formatında. Aynı konulara yönelik alıştırmalar başta da belirttiğimiz gibi flashcard yani sorulan sorunun cevabını eşleştirme yoluyla yapılabiliyor. Materyaller ve alıştırmalara ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.Paylaştığımız diğer sitelerin sağladığı konu anlatımı ve alıştırmalara benzer bir içeriğe sahip olmasının yanında birçok konu videolarla da desteklenmiş. Ayrıca besteleme tekniklerine, müzik tür ve biçimlerine, özel armonik çözümlemelere ve müziğin tarihsel dönemlerindeki özelliklerine yönelik olarak birçok materyalden de yararlanılabiliyor. Dönemlerin belli başlı özellikleri, önde gelen besteciler ve bu bestecilerin eserleri de yine sitenin veritabanında tamamen ücretsiz olarak öğretmen ve öğrencilerin kullanımına sunuluyor.
Aslında tüm branşların rahatlıkla faydalanabileceği bir paylaşım sitesi olan Quia, müzik alanında da gerçekten birbirinden farklı ve etkili aktivite sunuyor. Java oyunlardan, flascardlara, kısa testlerden bulmacalara kadar birçok aktiviteye ücretsiz olarak ulaşabilmek mümkün. Aktivitelerin önemli bir kısmı yabancı müzik öğretmenleri tarafından hazırlanmış ve gerçekten hepsi oldukça kullanışlı.Temel Müzik teorisi konularının yanında armoni, çok seslendirme, 12 ton müziği, biçim ve tür, minimalizm gibi orta ve ileri düzey konulara yönelik materyal de sağlayan sitede, her konunun sonunda tekrar testleri ve çalışmaları var. Ayıca gerek konu anlatımları gerekse alıştırmaları pdf dokümanı olarak da indirmek ve çalışmak mümkün. Konuların tamamı video ve görsellerle desteklenmiş. Bu materyallerin hepsine ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.Öğretmen ve öğrencilere yaklaşık 30 yıldır tamamen ücretsiz materyal sağlayan sitede, özellikle enstrümanların özellikleri, dizi ve akorlar gibi temel teorik konulara yönelik pdf formatında dokümana ulaşılabiliyor. Ayrıca birçok konu için quiz, bulmaca, flashcard formatında oldukça fazla sayıda aktivite de sitenin sunduğu olanaklar arasında sayılabilir.bottom of page